„Zar i ti sine Brute?“ – Kako je ubojstvo Gaja Julija Cezara obilježeno na rimskom prigodnom novcu

U numizmatici je sasvim normalno da se na novcu prikazuju oni događaji koje izdavač, a to je najčešće država, smatra za bitne. Ovo je osobito izraženo na prigodnom novcu koji se, kako i samo ime govori, izdaje povodom određenih posebnih prigoda. Novac tom prilikom, osim svoje monetarne funkcije, obavlja i svoju propagandnu funkciju.

Jedna od najmorbidnijih prigoda koja je (besramno) obilježena na novcu je ubojstvo Gaja Julija Cezara. Nadalje, još je morbidnija činjenica da je taj novac izdao jedan od njegovih ubojica – Marko Junije Brut. Ovaj ubojica se nije sramio počinjenog djela, već se njime i hvalio, a sam vrhunac njegove hvale predstavlja i stavljanje ove „prigode“ na vlastiti kovani novac. Brut je ušao u povijest, ali kao zločinac, izdajnik i ubojica dobročinitelja, te je čak je i njegovo ime postalo sinonim za okrutnost (brutalnost).

Za numizmatiku je svakako zanimljiva kovanica koja je ovdje spomenuta, a radi se o rimskom denaru koji na sebi nosi natpis EID MAR (Eidibus Martiis, odn. Martovske ide) i izdan je između 43. i 42. g. prije Krista. Na ovoj prigodnoj kovanici se otvoreno slavi atentat na Gaja Julija Cezara koji se dogodio 15. ožujka 44. g. prije Krista.

Srebrni primjerak, prodan 14.01.2020. za 269.598 EUR. Izvor: Classical Numismatic Group [www.cngcoins.com]

Na licu kovanice je portret Marka Junija Bruta usmjeren na desno. Iznad glave je polukružni napis „BRVT“, a desno je „IMP“. Lijevo od glave, uz rub kovanice stoji signatura autora „L • PLAET • CEST“ (Lucius Plaetorius Cestianus). Uz rub kovanice su točkice.

Na naličju kovanice, u središnjem dijelu je pileus (posebna vrsta kape) i sa svake strane je po jedan bodež s oštricom usmjerenom prema dolje. Ispod kape je natpis „EID • MAR“ koji označava Eidibus Martiis, odn. Martovske ide, dan 15. ožujak kada je izvršeno ubojstvo Gaja Julija Cezara. Uz rub kovanice su točkice.

Kod ove kovanice je jako zanimljiva simbolika. Naime, Brut je smatrao da je Cezarovim ubojstvom učinio dobro djelo, a ne zločin. Smatrao je da je ubojstvom tiranina Cezara donio slobodu Rimljanima. Posebna vrsta kape (pileus) koja je prikazana na ovom novcu predstavlja simbol rimske slobode i često je nošena od strane oslobođenih robova. Dva bodeža simboliziraju da su „slobod“ Rimu donijeli upravo bodeži zabodeni u Cezarovo tijelo.

Ova kovanica je iskovana u srebru i ima promjer od cca. 3,80 g., te promjer od 18 mm. Po svoj prilici je kovana u vojnoj kovnici koja je pratila Brutovu vojsku i koristila se za isplatu plaća njegovim vojnicima. Sama kovanica ima snažnu političku poruku i trebala je simbolizirati da je na neki način rimska država „legitimirala“ Cezarovo ubojstvo, ali to je bilo daleko od istine. Isto tako, većina Rimljana nije podržavala Cezarovo ubojstvo.

Do danas je poznato da postoji oko stotinjak srebrnih primjeraka ove kovanice, dok su zlatni izuzetno rijetki i poznata su samo tri ovakva zlatnika. Na numizmatičkom tržištu je ova kovanica izrazito popularna i tražena, tako da postiže izrazito visoke cijene kada se pojavi na nekoj aukciji.

Najviša postignuta cijena za srebrni primjerak ove kovanice je 685.000 EUR (720.000 USD) i to na aukciji Heritage iz svibnja 2023.

Zlatni primjerak, prodan 29.10.2020. za 2.989.606 EUR. Izvor: Roma Numismatics [www.romanumismatics.com]

Najviša postignuta cijena za zlatni primjerak je 2.989.606 EUR i to na aukciji Roma Numismatics iz listopada 2020. Na žalost, za ovaj primjerak se na kraju ispostavilo da je nabavljen ilegalnim putem i nije imao valjanu dokumentaciju o podrijetlu, pa je zaplijenjen od strane vlasti i vraćen u Grčku, odakle je, navodno, ilegalno iznesen.

Sve u svemu, ovaj Brutov denar, ne samo da je jedna od najrjeđih rimskih kovanica, već je i svjedok jedne dramatične i presudne točke u rimskoj povijesti. Jedan tragičan događaj, političko ubojstvo, dobilo je svoj izražaj na kovanom novcu i nakon više od 2000 godina postaje predmet želje ljudi koji s time nemaju nikakve veze, već samo skupljaju stari novac. Brut se tome nije nadao…

Autor: Zlatko Viščević
Slike: Classical Numismatic Group [www.cngcoins.com], Roma Numismatics [www.romanumismatics.com].

Scroll to Top