Red krune kralja Zvonimira 1. stupnja s mačevima je odlikovanje Nezavisne Države Hrvatske koje je ustanovljeno 17.05.1941. Zakonskom odredbom o osnutku Reda krune kralja Zvonimira i zauzimalo je 17. mjesto po važnosnom slijedu odlikovanja Nezavisne Države Hrvatske.
Dodjeljivalo se domaćim i stranim vojnim osobama za zasluge u miru ili ratu, stečene za hrvatski narod i Nezavisnu Državu Hrvatsku, a dodijeljeno 533 puta.
Autor idejnog rješenja za odlikovanje je Jakov pl. Machiedo, a izrađeno je u radionici „Braća Knaus“ u Zagrebu.
U literaturi je ovo odlikovanje zavedeno pod kataloškim brojem 29 u katalogu Borne Barca za svjetska odlikovanja (Reference Catalogue: Orders, Medals and Decorations of the World instituted until 1945).
Znak odlikovanja sastoji se od hrvatskog križa (trolista) i vrpce koja služi za nošenje oko vrata.
Hrvatski križ (trolist) je izrađen od nepoznatog metala koji je pozlaćen, a najveći dio površine odlikovanja je emajliran bijelim emajlom. Dimenzije trolista su: 51 mm po širini x 52 mm po visini. Masa konkretnog primjerka koji je ovdje prikazan je 34,50 g.
Na licu, u središnjem dijelu je bijeli emajlirani medaljon promjera 13 mm. U središtu medaljona je smješten pozlaćeni reljefni prikaz krune kralja Zvonimira. Kroz središnji medaljon prolaze dva pozlaćena mača, svaki pod kutom od 45 stupnjeva. Dužina mačeva je 37 mm. Iz medaljona izlaze tri pozlaćena hrvatska tropleta: lijevo, desno i gore. U donjem dijelu križa također se nalazi pozlaćeni troplet koji izlazi iz podnožja i doseže skoro do središnjeg medaljona.
U rascjepu gornjeg kraka križa, odnosno trolista, nalazi se vodoravna prečka koja ima funkciju ušice. Na tu prečku se nadovezuje duguljasta pozlaćena karika za vrpcu i ukrašena je tropletom.
Odlikovanje visi na vrpci širine 40 mm. Vrpca je crvene boje s bijelim rubom sa svake strane. Širina bijelog ruba je 6 mm. Inače, kod ovdje prikazanog primjerka, vrpca je zamjenska, odnosno nije iz vremena dodjele odlikovanja.
Naličje odlikovanja je prazno. Cijelu površinu križa pokriva bijeli emajl, a pozlaćene linije ocrtavaju konturu trolista. Naličje sadrži pozlaćeni tekst: „1076 / BOG I HRVATI / 1941“.
Ove godine: 1076. označava godinu krunidbe kralja Zvonimira za hrvatskog kralja, a 1941. je godina u kojoj je uspostavljena Nezavisna Država Hrvatska.
Središnji motiv ovog odlikovanja, kao i što glasi njegov naziv, je kruna kralja Zvonimira, koja se još naziva i starohrvatskom krunom ili Tomislavovom krunom. Radi se o pojmu koji označava i fizičku i simboličku krunu srednjovjekovnog hrvatskog kraljevstva. Ovu krunu karakteriziraju tri istaknuta križa, pa podsjeća na franačke krune iz vremena Karolinga. Fizička kruna nije sačuvana, pa nemamo direktnih dokaza da je ona zaista tako i izgledala.
Kao simbol, ova kruna se često koristila kao poveznica s hrvatskom državnošću, a koja seže sve do srednjeg vijeka. Starohrvatska kruna je postala osobito popularna u 19. stoljeću kada započinje hrvatski narodni preporod. Starohrvatska kruna je danas motiv koji se javlja na grbovima nekih hrvatskih gradova i županija.
Galerija slika
Autor: Zlatko Viščević