U svijetu numizmatičkog kolekcionarstva sve češće se primjećuje obrazac u kojem kolekcionari nakon početnog entuzijazma zapadaju u frustraciju. Nakon što popune svoje kolekcije osnovnim, lako dostupnim primjercima, stvara im se osjećaj da to nije ništa posebno i da “prava kolekcija” postoji tek kad se ona popuni s onim rijetkim i skupim kovanicama ili novčanicama. Mnogi tu odustaju, gube interes, ili, što je češće, nastave skupljati sa sve više stresa, frustracije i manje užitka. Zašto je tako? I što se može učiniti da to ne bude tako?
Mit o “pravim” kolekcijama
U korijenu ovog problema leži mit: da kolekcija vrijedi samo ako je skupa, da su “obični” primjerci bezvrijedni i da je cilj skupljanja numizmatike stjecanje zbirke koja ima što više rijetkih i skupih komada. No to nije skupljanje numizmatike, to je onda igra natjecanja u prestižu. I u toj igri “pobjeđuje” uvijek onaj s “dubljim džepom”. Frustracija i bol su zagarantirani.
Skupljanje numizmatike ipak ne bi trebalo biti takvo, a osobito ne izvor frustracije i boli. Kad govorimo o skupljanju numizmatike, primarni motiv za skupljanje bi trebao biti ljubav prema povijesti, dizajnu i pričama koje novac nosi. Zanimljivost, estetika i osobna povezanost s nekim komadom često su daleko važniji od tržišne cijene i rijetkosti. Takav pristup u skupljanju garantira zadovoljstvo za kolekcionara.
Ljepota pristupačne numizmatike
Na svijetu postoji bezbroj kovanica i novčanica koje se mogu kupiti za svega nekoliko eura, a koje su:
- vizualno iznimno atraktivne,
- povijesno intrigantne,
- dobro očuvane,
- lako dostupne.
Inflacijske novčanice iz 20. stoljeća, motivi životinja, znamenitosti, državna obilježja, specifična godina, boja ili tipografija – sve to može biti tema kolekcije koja može veseliti kolekcionara.
Zašto bismo podcjenjivali neku kovanicu ili novčanicu koja košta 1 euro, a estetski je lijepa i prikazuje bogatu kulturno-povijesnu baštinu neke zemlje, samo zato što “nije rijetka”? Zaista nema smisla.

Tematski pristup kao lijek protiv frustracije
Jedan od načina da se kolekcionari ponovno povežu s hobijem na dublji način je tematsko skupljanje. Umjesto jurnjave za najrjeđim primjercima i ključnim godinama, zašto ne skupljati, primjerice:
- samo kovanice s motivima ptica,
- novčanice izdane u vrijeme velikih svjetskih kriza,
- serije kovanica s različitim pismima (ćirilica, grčko, arapsko…),
- kovanice iz zemalja koje više ne postoje,
- novčanice s prikazom arhitekture.
Tematski pristup omogućuje kreativnost, osobnu povezanost i bezbroj pristupačnih izbora, a istovremeno razvija dublje razumijevanje povijesti, geografije i umjetnosti.
U konačnici; zašto ne skupljati samo ono što vam je estetski lijepo? To je možda čak i najbolje.
Kolekcija kao osobna priča, a ne samo zbroj vrijednosti
Prava kolekcija ne mjeri se njenom tržišnom vrijednošću, nego intenzitetom zadovoljstva koje pruža. Svaka kovanica ili novčanica može biti jedne početak priče o putovanju, djetinjstvu, osobi koja ju je poklonila ili trenutku kad je pronađena na nekom tavanu.
Kolekcionar koji skuplja srcem uvijek će imati zadovoljstvom bogatiju zbirku od onoga koji skuplja samo iz investicijskih pobuda.

Skupljanje bez “utrke” i stresa
Vrijeme je da se kolekcionari prisjete zašto su uopće ušli u svijet numizmatike? Je li to zbog radosti otkrivanja, osjećaja povezanosti s poviješću i ljepotom malih predmeta koje su prošle tisuće ruku ili nečeg drugog?
Skupljanje nije natjecanje, nije samo investicija – to je putovanje kroz vrijeme, prostor i osobnu strast. I najskromniji primjerak, ako vas nasmiješi ili potakne na razmišljanje, vrijedi više nego to koliko košta.
Autor: Zlatko Viščević
Slike: Numex – Coins, Banknotes & Militaria Store [www.numex.hr]
