Kontramarka je pečat (žig) utisnut na kovanice kako bi se označilo da se mogu koristiti u platnom prometu. Obično su se kotramarkirali strani i domaći (stariji) novci. Ova praksa se koristila još u doba starih Grka i Rimljana, te se nastavila kroz srednji i novi vijek.
Kontramarka je obično sadržavala neku oznaku ili simbol poput grba države koja je kovanici dodijelila pravo na korištenje u optjecaju. Primjerice, u srednjem vijeku su češki “široki groši” dobivali njemačke kontramarke kako bi se potvrdilo njihovo pravo na optjecaj u njemačkim zemljama. Ova praksa je također bila prisutna u Rusiji, gdje su se taliri iz raznih europskih država kontramarkirali i onda se kao takvi koristili u domaćem platnom prometu.
Kontramarka je pružala sigurnost trgovcima i građanima, potvrđujući autentičnost kovanica i olakšavajući identifikaciju izdavatelja. Iako se kontramarka danas više ne koristi, njena povijest i značaj nam pružaju uvid u evoluciju financijskih sustava i trgovinskih veza između država.
Uredio: Zlatko Viščević
Slike: Baldwin’s Auctions Ltd [baldwin.co.uk].