Tri najvažnija standarda starogrčkog monetarnog sustava bili su:
1. atički standard, temeljen na atenskoj drahmi od 4,3 grama srebra,
2. korintski standard temeljen na stateru od 8,6 g srebra, tj. podijeljen u tri srebrne drahme od 2,9 g i
3. eginski standard temeljen na stateru ili didrahmi od 12,2 g (odnosno 2 drahme od po 6,1 g)
Riječ drahma znači u prenesenom smislu „šaka“ (doslovno „zahvat“). Drahme su bile podijeljene na šest obola (od grčke riječi za „ražanj“ (šipku)), a šest „ražnjeva“ činilo je “pregršt”. To sugerira da su prije nego što se u Grčkoj počeo koristiti kovani novac, ovi „ražnjevi“ (šipke) u prapovijesti korištene kao mjere u svakodnevnim transakcijama.
U arhaičnim, prednumizmatičkim vremenima željezo je bilo cijenjeno za izradu izdržljivog oruđa i oružja, a njegov odljev u obliku „ražnja“ (šipke) možda je zapravo predstavljao oblik prijenosnih poluga, koje su s vremenom postale glomazne i nezgodne nakon usvajanja plemenitih metala kao mjerila vrijednosti.
Upravo zbog toga, spartansko zakonodavstvo izričito je zabranjivalo izdavanje spartanskog novca i nametalo korištenje željeznih ingota (šipki), zvanih pelanoi, kako bi se obeshrabrila pohlepa i gomilanje bogatstva.
Osim svog izvornog značenja, riječ obol (ὀβολός, obolos, ili ὀβελός, obelos) zadržana je i danas kao grčka riječ za kovanice male vrijednosti.
Obol je dalje podijeljen na tetartemorioi (jedn. tetartemorion) koji je predstavljao 1⁄4 obola, ili 1⁄24 drahme. Ovu nominalu Aristotel spominje kao najmanju srebrnu kovanicu u optjecaju.
Također su kovani i različiti manji dijelovi ove nominale, uključujući npr. trihemitetartemorion (doslovno tri polu-tetartemorioia) u vrijednosti od 3⁄8 obola.
Uredio: Zlatko Viščević
Izvor: Wikipedija
Slike: Classical Numismatic Group [https://www.cngcoins.com]