Prvi novac s likom Isusa Krista

Isus Krist je središnja figura kršćanstva i prema kršćanskom vjerovanju predstavlja Boga, dio Presvetog Trojstva, Mesiju, Spasitelja i Otkupitelja svijeta. U svoje vrijeme nosio je ime Isus, a bio je poznat i kao Isus iz Nazareta (Isus Nazarećanin), dok je naziv Krist (grč. Χριστός, Hristos – Pomazanik) dodan kasnije. Zbog značaja za kršćanstvo, Isus Krist se često pojavljivao na simbolima kršćanskih zemalja, a shodno tome i na njihovom novcu.

Rimsko Carstvo je bilo poznato po širokoj paleti božanstava i vladara koji su krasili njihov kovani novac. Nakon što je car Konstantin Veliki, početkom 4. stoljeća prihvatio kršćanstvo kao državnu religiju, na novcu se počinju javljati i kršćanski simboli. Najčešće su to bili Hi-ro (☧) i križ.

Bizantsko Carstvo, kao nasljednik istočnog dijela Rimskog Carstva, također je imalo kršćanske motive na svojem novcu, ali trebalo je proći nekoliko stoljeća prije nego što se na njemu pojavio lik Isusa Krista.

Zlatni solidus Justinijana II., 685.-965.g, Izvor: Classical Numismatic Group [www.cngcoins.com]

Car Justinijan II., koji je vladao krajem 7. stoljeća, prvi je uveo prikaz Isusa Krista na svojem zlatnom solidusu koji je kovan između 685. i 695. godine.

Na licu ovog zlatnika promjera 20 mm i mase 4,40 g dominira lik Isusa Krista u karakterističnom prikazu koji se naziva Krist Pantokrator (Krist Svemogući); u lijevoj ruci nalazi se Evanđelje, a desna ruka je uzdignuta u znak blagoslova.

Na naličju je lik cara Justnijana II koji desnom rukom drži križ na stepenicama.

Izdavanje novca s Isusovim likom je bio radikalan potez za to vrijeme, jer su prije toga na kovanicama su dominirali portreti vladara, a isto tako likovno prikazivanje Isusa Krista je predstavljalo sporno pitanje iz teoloških razloga. To osobito kulminiralo tijekom ikonoklastičke krize u 8. i 9. stoljeću, kada su vjerski reformatori, tzv. ikonoklasti, smatrali da je štovanje slika i kipova idolopoklonstvo i hereza.

Tijekom tog razdoblja, mnoge slike, kipovi i drugi religijski predmeti bili su na žalost uništeni. No, zahvaljujući sačuvanim kovanicama, imamo prilike vidjeti kako su izgledali likovni prikazi Isusa Krista iz tog vremena. Nakon završetka ikonoklastičke krize, Isusov lik se ponovno počinje prikazivati na bizantskom novcu.

Prvi prikaz Isusa Krista na kovanicama nije samo pitanje umjetnosti ili novca. To je priča o vjeri, politici, kulturi, pa i kontroverzama onoga vremena. Numizmatičari već znaju da svaka kovanica sa sobom donosi i jednu zanimljivu povijesnu priču, a kovanica s prikazom Krista je svakako jedna od njih.

Autor: Zlatko Viščević
Slike: Classical Numismatic Group [www.cngcoins.com]

Scroll to Top