U ovom članku govorimo o oznakama vrijednosti na novcu, te njihovom razvoju kroz povijest. Prikazujemo kako su se ove oznake postepeno razvijale i postale ključni elementi u olakšavanju razmjene dobara putem novca.
Rimski dupondij. Izvor: Wikipedija [www.wikipedia.org].
Oznaka vrijednosti na novcu ima dugu povijest koja seže u različite civilizacije i vremenska razdoblja. U klasičnoj starini, na primjer, grčki novac nije imao jasno označenu vrijednost u obliku brojki ili riječi. Oznake su se pojavljivale tek povremeno ili su uopće izostajale. Slično tome, u Rimu za vrijeme republike, na novcu su se koristila slova ili znakovi kao neka vrsta oznake, no ta praksa je naknadno napuštena. Umjesto toga, kovanice su imale svoja pučka konvencionalna imena temeljena na tri metala i veličini nominala, kao što su as, dupondij, sestercij i sl.
Slavonski banovac. Izvor: Coins, Banknotes & Militaria Store [www.cbm-store.com].
U srednjem vijeku, oznake vrijednosti na novcu su bile rijetke iz nekoliko razloga. Prvo, postojale su samo dvije nominale, denar i obol, a također je većina ljudi u to vrijeme bila nepismena. Osim toga, kada su se počeli kovati bakreni novci, bilo je relativno lako razlikovati ih od srebrnih kovanica na temelju materijala.
Praški groš. Izvor: Wikipedija [www.wikipedia.org].
Tek oko 1300. godine pojavljuje se oznaka “grossus” na krupnijim srebrnim kovanicama češkog kralja Venceslava II. Ova oznaka je označavala “denarius grossus”, što znači veliki denar, za razliku od običnog ili malog denara koji se koristio do tada. Iz tog naziva “groš” nastao je i poznati naziv za srebrni novac u nekim regijama. Kasnije, kada su se počeli kovati taliri, pojavile su se oznake vrijednosti u krajcarima na nekim talirima, kao što su bili primjerice taliri s oznakama 60 ili 72 krajcara. Slične oznake vrijednosti pojavljivale su se i na novcu Bizantinaca, Merovinga i Vandala u različitim vremenskim razdobljima.
Austro-ugarska kruna (za ugarski dio monarhije). Izvor: Coins, Banknotes & Militaria Store [www.cbm-store.com].
Razvoj oznaka vrijednosti na novcu odražavao je potrebe trgovine i olakšavao razmjenu dobara. Kako su trgovina i monetarni sustavi postajali složeniji, potreba za jasnom oznakom vrijednosti postala je sve važnija. U suvremenom dobu, oznake vrijednosti na novcu su postale standardizirane i obuhvaćaju brojčane vrijednosti i natpise na jeziku zemlje izdavateljice.
Danas, oznake vrijednosti na novcu su ključni elementi koji omogućavaju prepoznavanje novčanih jedinica i olakšavaju trgovanje. Bez tih oznaka, razmjena dobara putem novca bila bi otežana i nesigurna. Stoga, iako su se oznake vrijednosti na novcu razvile tek u novije vrijeme, njihova važnost u monetarnom sustavu je neupitna.
Uredio: Zlatko Viščević
Slike: Adobe Stock Images [stock.adobe.com], Coins, Banknotes & Militaria Store [www.cbm-store.com]; Wikipedija [www.wikipedia.org]