Prikaz novčanice: Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca 10 dinara 1920. Amerikanka

Novčanica od 10 dinara iz 1920., popularno zvana „Amerikanka“ predstavlja jednu od najpopularnijih novčanica u numizmatičkim i kolekcionarskim krugovima danas. Novčanica je zanimljiva iz više razloga, ali najviše do izražaja dolazi njen neuobičajen dizajn koji odudara od ostalih novčanica iz razdoblja Kraljevine SHS i Jugoslavije.

Zbog potreba optjecaja i povećanog broja krivotvorina „dinarsko-krunskih” novčanica, Narodna banka Kraljevine SHS je krenula u pripreme za izdavanje nove novčanice od 10 dinara. Ove novčanice je namjeravala tiskati u tiskari Banque de France, ali zbog zauzetosti kapaciteta to nije bilo moguće. Zato im je predloženo da se obrate američkoj tiskari American Bank Note Company (ABNC) koja je bila u mogućnosti da taj posao obavi, pa je tako i učinjeno. Sav posao je dogovaran preko francuske podružnice ABNC-a.

Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca 10 dinara 1920. Izvor: Coins, Banknotes & Militaria Store [www.cbm-store.com]

Na temelju ponude ABNC-a i predanog prijedloga dizajna novčanice, Narodna banka je pismom broj 33421 od 23.12.1920. godine naručila izradu 50 milijuna primjeraka ovih novčanica s time da su u pismu zatražene i određene izmjene dizajna. Prema ugovoru, bilo je dogovoreno da se otisne 50 serija od po milijun novčanica, a u konačnici je toliko i napravljeno.

Za tiskanje svake serije, ABNC-u je plaćeno 15.000 dolara, odnosno ukupno 750.000 dolara, a što je prema tadašnjem tečaju od oko 45 dinara za 1 dolar iznosilo 33.750.000 dinara za cijelu količinu novčanica nominalne vrijednosti od 500 milijuna dinara. Cijena nije uključivala troškove prijevoza, osiguranja i sl. To je obračunato naknadno.

Troškove izrade ovih novčanica snosila je država, sukladno odredbama točke III Prelaznih naređenja u Zakonu o Narodnoj banci Kraljevstva SHS iz 1920. godine.

Naručene novčanice isporučene su u pet pošiljki. Transportirane su najprije brodom od New Yorka do Le Havrea u Francuskoj, a onda željeznicom do Beograda. Prva pošiljka je u Beograd stigla 27.12.1921., a posljednja 08.03.1922.

Ova novčanica je puštena u optjecaj 05. 08.1922., a povlačenje iz optjecaja je započelo u srpnju 1932. na temelju odluke ministra financija broj N-7350 od 23.01.1932. Povlačenje ove novčanice provodilo se zamjenom za jednaku vrijednost u drugim novčanicama Narodne banke. Zamjena je trajala tri godine i ova je novčanica izgubila svojstvo zakonskog sredstva plaćanja 18.07.1935., ali se i nakon tog roka mogla zamjenjivati u Glavnoj državnoj blagajni.

Prema mišljenju odjela Narodne banke koji je bio zadužen za gotovinsko poslovanje, ova novčanica je bila odlične izrade i teško se krivotvorila. Međutim, kvaliteta papira nije bila na nekoj zadovoljavajućoj razini i nakon kratkotrajne upotrebe, papir bi postao „mekan“. To je možda i razlog zašto je danas teško pronaći ovu novčanicu u savršenom stupnju očuvanosti.

U razdoblju od kolovoza 1922. pa do veljače 1926., Narodna banka je iz optjecaja povukla i uništila ukupno 293.511 ovih novčanica.

U numizmatičkoj literaturi, ova novčanica je zavedena pod kataloškim brojevima:

Dimenzije novčanice su 150 x 86 mm, a prevladavajuća boja na novčanici je plava. Dimenzije dizajna na licu su 142 x 81 mm, a na naličju 135 x 80 mm.

Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca 10 dinara 1920., lice novčanice. Izvor: Coins, Banknotes & Militaria Store [www.cbm-store.com]
Vinjeta “Progress” (napredak) često korištena na novcu, vijednosnicama i poštanskim markama, lijevo; alegorije Radinosti (s bakljom) i Znanosti (s laboratorijskom posudom), desno gore; rimski bog trgovine Merkur, desno dolje.

Na licu novčanice, lijevo, nalazi se glavni motiv, alegorija „progresa“ (odn. napretka). Alegoriju karakterizira goli muški lik okrenut leđima koji svojim rukama okreće veliki kotač (napretka) u desno. Iznad kotača su prikazana dva ženska lika koji simboliziraju radinost i znanost i lik rimskog boga Merkura koji simbolizira trgovinu. Inače, ovaj motiv (vinjeta) je vrlo čest na novčanicama, obveznicama i poštanskim markama koje su rađene u ABNC-u i s njima povezanim tiskarama. Vinjetu je oblikovao američki umjetnik-graver Alonzo Earl Foringer. U donjem desnom dijelu vinjete je oznaka „©ABNCo“.

Desno od vinjete je velika oznaka nominale „10“ preko koje je položena lenta s natpisom „ДЕСЕТ“. Iznad nominale je polukružni natpis „ДИНАРА“, a ispod isto tako polukružno stoji „DINARA“. Sve ovo je smješteno na ukrasnom giljoširanom elementu koji se nalazi u pozadini.

Iznad vinjete i oznake nominale, nalazi se veliki natpis na ćirilici „НАРОДНА БАНКА“, a ispod toga manjim slovima „КРАЉЕВИНЕ СРБА, ХРВАТА И СЛОВЕНАЦА“, te još manjim „ПЛАЋА ДОНОСИОЦУ / У МЕТАЛНОЈ ЗАКОНСКОЈ МОНЕТИ“. Ovaj natpis nam govori o tome kako je nekada „papirni novac“ bio tretiran samo kao potvrda za isplatu u „pravom novcu“. Radilo se o metalnom novcu, kovanicama (od srebra i drugih metala), a koji je tretiran kao „metalna zakonska moneta“.

Ispod oznake nominale i pozadinske ukrasne giljoše, nalazi se natpis „Београд – 1. новембра 1920“.

Ispod toga, proteže se pravokutno polje koje je sastavljeno od ponavljajućeg teksta „НАРОДНА БАНКА“. U tom polju nalaze se natpisi „ЧЛАН УПРАВЕ“ i „ГУВЕРНЕР“. Ispod toga su potpisi Marka Stojanovića, kao člana uprave i Đorđa Vajferta, kao guvernera.

Serijski broj na ovoj novčanici se sastoji od jednog ili dva ćirilična slova i šest znamenki. Serijski broj se nalazi na licu novčanice na dva mjesta: lijevo dolje, pored potpisa člana uprave i desno gore, iznad oznake nominale.

Svi ovi elementi na licu su omeđeni ukrasnim giljoširanim okvirom, kod kojeg je u svakom kutu prikazana oznaka nominale „10“. Ispod okvira, u središnjem dijelu je natpis „AMERICAN BANK NOTE COMPANY.“.

Kraljevina Srba, Hrvata i Slovenaca 10 dinara 1920., naličje novčanice. Izvor: Coins, Banknotes & Militaria Store [www.cbm-store.com]
Pogled na planinske vrhove: Kožuh, Veternik, Dobro Polje i Kajmakčalan.

Na naličju novčanice, u njenom središnjem dijelu je jedna vizura, pogled na planinske vrhove: Kožuh, Veternik, Dobro Polje i Kajmakčalan. Ove planine su se našle na novčanici, budući da su se u Prvom svjetskom ratu ovdje vodile žestoke bitke između srpske vojske i snaga Centralnih sila.

Grb Kraljevine SHS s „greškom“ u hrvatskom grbu.

Lijevo od ove vizure je velika oznaka nominale „10“. Desno od vizure je izvedenica državnog grba; štit s prikazom okrunjenog dvoglavog orla s manjim štitom na prsima. Na tom manjem štitu su grbovi Srbije, Hrvatske i Slovenije. Zanimljivo je da je hrvatski grb prikazan s malom greškom. Naime prvo polje je bijelo, a ne crveno (tamno) kako se nalazilo na službenoj inačici grba.

Iznad vizure je natpis „NARODNA BANKA“, a onda slijedi ispod toga „KRALJEVINE SRBA, HRVATA I SLOVENACA“, pa „KRALJEVINE SRBOV, HRVATOV IN SLOVENCEV“.

Ispod vizure je natpis u tri reda „PLAĆA DONOSIOCU / DESET DINARA / U METALNOJ ZAKONSKOJ MONETI“.

Upozorenje za falsifikatore na ćirilici, iako su svi ostali natpisi na naličju novčanice na latinici.

Ispod ovog natpisa je jedno tamno polje u kojem se nalazi upozorenje za falsifikatore „Фалсификовање новчаница казни се по прописима казн. закона / – који вреде за кривице због прављења лажних новаца. –“.

Sve ovo navedeno je omeđeno širokim okvirom od giljoširanih ukrasnih elemenata. Ispod okvira je natpis „AMERICAN BANK – NOTE COMPANY.“.

Prikaz novčanice u numizmatičkim katalozima

U nastavku donosimo izvatke iz relevantne numizmatičke literature u kojoj je ova novčanica prikazana.

Prikaz novčanice u katalogu “Kovanice i novčanice Jugoslavije, Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine, Srbije, Crne Gore i Makedonije” autora Zlatka Viščevića.
Prikaz novčanice u katalogu “Standard Catalog of World Paper Money, General Issues 1368-1961” .
Prikaz novčanice u katalogu The Banknote Book” autora Owena Linzmayera.

Galerija slika

Jedno slovo u serijskom broju. Viščević#7.1. Izvor: Heritage Auctions [https://currency.ha.com]
Dva slova u serijskom broju. Viščević#7.2. Izvor: Heritage Auctions [https://currency.ha.com]
Specimen. Viščević#7.3. Izvor: Heritage Auctions [https://currency.ha.com]
Proba lica. Viščević#S5. Izvor: Heritage Auctions [https://currency.ha.com]
Jedan od prvih prijedloga za lice novčanice. Zanimljiv je naziv zemlje koja se ovdje još uvijek naziva “KRALJEVSTVO”. Izvor: Aurea Numismatika Praha [www.aurea.cz]
Jedan od prvih prijedloga za naličje novčanice. Središnji dio prikazuje grb Kraljevine SHS, kod kojeg je grb Slovenije predstavljen kao polumjesec i jedna zvijezda, kao i na novčanicama iz 1919. Izvor: Aurea Numismatika Praha [www.aurea.cz]
Jedan od prijedloga za lice novčanice. Umjesto vinjete “Progress”, prikazan je lik Sv. Jurja (Đorđa). Ovaj motiv se kasnije našao na novčanicama od 1000 dinara. Izvor: Aurea Numismatika Praha [www.aurea.cz]
Prijedlog za lice novčanice koji uključuje i vinjetu “Progress” i lik Sv. Jurja (Đorđa). Izvor: Aurea Numismatika Praha [www.aurea.cz]
Prijedlog za naličje novčanice. Natpis je ovdje na francuskom jeziku, po uzoru na novčanice iz 1919. Kod državnog grba i ovdje postoje odstupanja u odnosu na službenu verziju grba. Izvor: Aurea Numismatika Praha [www.aurea.cz]

Uredio: Zlatko Viščević
Izvori: Vladimir Geiger i Suzana Leček, Bog čuva Jugoslaviju – Politička i ideološka pozadina dizajna i ikonografije novčanica Kraljevine SHS / Jugoslavije, Hrvatski institut za povijest, Zagreb, 2020.; Jovan Hadži-Pešić, Novac Kraljevine Jugoslavije 1918-1941, Narodna banka Jugoslavije, Beograd, 1995.
Slike: Aurea Numismatika Praha [www.aurea.cz], Coins, Banknotes & Militaria Store [www.cbm-store.com], Heritage Auctions [currency.ha.com]

Scroll to Top